Sunday, December 11, 2011

Sotsiaalmeedia pahupool

Üldjuhul on nii, et kus liigub raha on ka pettused sagedasemad. Seepärast meenuvad Interneti pettustega esmalt pettused pankade osas.

Võibolla üks ajuvabamaid pettusi oli see, kus kopeeriti Swedbanka veebileht ja paluti seoses nimevahetusega saata oma pin koodid?!  Ei tea kui palju oli inimesi, kes selle õnge läks aga  petturite poolt on selgelt näha kahte apsakat 1) pank ei palu kunagi selliseid asju e-maili teel. 2) nimevahetamisel ja pin-koodidel ei ole mingit seost.    

Esiemsega küllaltki analoogne panga vastu tehtud pettus on veidi huvipakkuvam. Kui tavaliselt peetakse koodikaarti vähem turavalisemaks, kui ühekordseid koode, siis järgnev juhtum, mida kasutati Soome Nordea vastu  näitab vastupidist. Analoogselt eelmisele saadeti e-kiri ja kuvati panka sisselogimise leht ning palve sisestada kasutaja tunnus ja püsikood, seejärel palutakse kliendil oodata ja küsitakse  ühekordset (nn. muutavat) koodi. Trikk on selles, et selle ooteaja jooksul logisid pättid panka ja kui hiljem said kätte ka ühekordse koodi, siis olidki konto kallal.

Vägagi sage on  igasugu idiootsete pakkumistega meilide saamine. Tüüpiliselt pakutakse sellist träni, mida normaalne inimene ei vaja, nagu viagra jms, kuid aegajalt on pakkumistes ka raha, pärandus või loetriivõidud. Tavaliselt rändavad sellised kirjad, kui need peaks filtritest läbi tulema, kohe prügikasti. Samas kui saame kirja Estravelilt, kus subjektis on kirjas, "Sinu hea sõber kingib sulle loteriipileti", siis ausalt öeldes kõlab ka see vägagi kahtlasena. Estravel loodetavasti ei tegele pettustega, kuid teades kui lihtne on kirja saatja adressaati muuta, paneb sügavalt järgi mõtlema kas ikka tasub kirjas olevale lingile klikkida.

Teema väline, kuid eelmise lõiguga  haakuv on see, et  kui  pahalased, oma otsest eesmärki teadlikkuma arvuti kasutaja seltskonna puhul ei suuda saavutada, siis vähemasti on nad suutnud hirmu naha vahele ajada. See on kolleegiga tõestisündinud lugu, kus suures rahvusvahelises ettevõttes  saadetakse tööalane kiri, kuid kuna kirja saaja pole saatjast varem kuulnud, siis visatakse kiri ilma lugemata prügikasti.

Tundub, et pättid on vähemasti head psühholoogid ja igasugused saadetavad kirjad muutuvad pidevalt atrkaktiivsemaks. Küsitakse nüüd ju ka abi mingi olematu ulmelise päranduse kättesaamisel ja lubatakakse mingit väikest protsenti, mis arvestades päranduse suurust oleks vägagi suur hulk raha. Samuti on viimasel ajal  üsna levinud pakkumised ulmelise tasu eest lihtsa töö tegemine, näiteks veebi saidi testimine.


No comments:

Post a Comment